Hem > Artiklar > Allmänt > Hur har coronapandemin påverkat barn och unga?
Publicerat: 08 februari 2022

Hur har coronapandemin påverkat barn och unga?

Coronapandemin har påverkat allas vardag och rutiner. Ur barn och ungdomars synvinkel är två år en väldigt lång tid. Olika enkäter och utredningar visar att ensamhet och psykisk ohälsa hos barn och ungdomar har ökat. Coronapandemin verkar ha haft en särskilt stark inverkan på flickors välbefinnande. Barn och unga är inte en homogen grupp. Trots att alla barn och ungdomar drabbas av coronakrisen är effekterna inte lika långvariga eller omfattande hos alla. Många barngrupper befinner sig i en situation som kräver särskild uppmärksamhet.

Här samlar Rädda Barnen på Åland länkar till källor, som till exempel undersökningar och andra publikationer, som beskriver coronapandemins effekter på barn och ungdomar:

 

  • Resultat från Barnets röst -enkätundersökningar från både Åland och Finland finns på Rädda Barnens hemsida, 2021 här och 2020 här.

 

  • Statistikrapport från Institutet för hälsa och välfärd (THL) med resultat från hela Finland: ”Välbefinnandet bland barn och unga – Enkäten Hälsa i skolan 2021”. (Det finns också andra statistikrapporter som direkt beskriver pandemins effekter enligt Hälsa i skolan-resultat samt sådana som fokuserar specifikt på olika grupper av barn, så som barn som är placerade utom hemmet, men de finns tyvärr bara på finska)

Rädda Barnens barnkonventionspiloter samlade under sommaren 2021 information om hur coronapandemin har påverkat åländska barn och ungas mående, både positivt och negativt.

Piloterna träffade 83 barn och unga i olika grupper under sommaren i åldrarna 5–20 år. Informationen och resultaten har piloterna sammanställt i en skriftlig rapport samt i en film:

 

Fler artiklar

Socialt utsatta barn
Välkommen med i våra Ninni-grupper!

Välkommen med i våra Ninni-grupper!

"Jag kan vara ärlig och veta att jag inte är ensam" säger en tidigare deltagare. Ninni-verksamheten finns för barn och tonåringar (10-17 år) som har erfarenhet av att en vuxen i familjen mår dåligt eller har ett beroende. Höstens grupper startar i september. Vill du också komma med? Ta kontakt med Janina på Rädda Barnen om du har frågor eller är intresserad.

Barnkonventionen
Ett stort tack till barnkonventionspiloterna 2025!

Ett stort tack till barnkonventionspiloterna 2025!

Barnkonventionspiloterna 2025 träffade 112 barn och unga och främjade ett mer barnvänligt Åland!

Socialt utsatta barn
Föreläsning ”Vuxna i barnets liv – om att upptäcka och stötta barn i utsatthet”

Föreläsning ”Vuxna i barnets liv – om att upptäcka och stötta barn i utsatthet”

Anmäl dig till föreläsning med Rebecca Svensson, socionom inom socialtjänsten med egen erfarenhet av att växa upp med missbrukande föräldrar där psykisk ohälsa och våld förekom.