Hem > Artiklar > Socialt utsatta barn > Familjehemshelg 2026
Publicerat: 20 mars 2026

Familjehemshelg 2026

Vi vet att personer med liknande erfarenheter mår bra av att träffa varandra- det gäller både barn och vuxna. Vi vet också att ni Finlandssvenska familjehem bor långt ifrån varandra. Så vi vill erbjuda er möjligheten att träffas. Dessutom hoppas vi kunna skämma bort er lite, så ni får ladda era batterier inför hösten!

Vi träffas på Åland igen!

Det officiella familjehemslägret pågår fredag 4.9 kl. 10 till söndag 6.9 kl. 12.  Arrangör är Rädda Barnen på Åland, åter i bästa samarbete med familjevården i Österbottens välfärdsområde.

Under fredagen och lördagen har vi olika aktiviteter gemensamt för alla och skilt för vuxna och barn i olika åldrar.  På fritiden erbjuder vi familjeprogram, mera lekar samt möjligheter att spela minigolf & discgolf, promenera, bada bastu, badtunna och simma om vädret tillåter. På lägret är maten viktig så vi äter, grillar & fikar gott.

Lägret avslutas på söndag så att det är möjligt att åka hem till fastlandet med eftermiddagsbåten.

Deltagaravgiften för lägret är 200 euro/vuxen. I deltagaravgiften ingår logi 2 nätter i stuga (4+2 pers), mat och program. För familjer som reser till Åland ingår 3 nätter i stuga (to 3.9 – sö 6.9).  Barn och ungdomar deltar gratis.

Resan till lägret ingår inte, men Rädda Barnen sköter båtbokningarna och har Viking Line som huvudresesponsor, vilket ger oss förmånligare resor. Deltagarna uppmanas se över sina egna rese- och olycksfallsförsäkringar inför lägret.

Lägret förverkligas med stöd från stiftelsen Bensow.

Resesponsor för vårt läger är

Läs mer om vår familjehemshelg här. 

Spara datum. Anmälan till årets läger öppnar 25.4 kl. 09.00 nedan: 

Anmälan är inte öppen ännu – formuläret visas här när det blir tillgängligt.

Fler artiklar

Allmänt
Välkommen på vårmöte onsdag 25 mars 2026

Välkommen på vårmöte onsdag 25 mars 2026

Vårmöte och föreläsning på tema barn som anhöriga onsdag 25 mars 2026 kl. 19-21.00

Socialt utsatta barn
Ninni-sommarläger 2026

Ninni-sommarläger 2026

Ninni-läger är för barn och ungdomar som har erfarenhet av att en vuxen i familjen mår psykiskt dåligt, dricker för mycket eller har ett annat beroende. På Ninni-läger får du träffa andra som har liknande erfarenheter, göra roliga saker och äta god mat. I år ordnar vi läger i Gregersö lägergård som vanligt. Men obs att årets läger hålls i augusti.

Barnkonventionen
Träff om barnrättspolitik på Åland – uppföljning av Rädda Barnens valprogram

Träff om barnrättspolitik på Åland – uppföljning av Rädda Barnens valprogram

Rädda Barnen Åland bjuder in till en träff med fokus på uppföljning av Rädda Barnens valprogram och en dialog om aktuell barnrättspolitik på Åland.