Hem > Artiklar > Barnkonventionen > Delta i Barnrättsveckan
Publicerat: 30 oktober 2019

Delta i Barnrättsveckan

Foto: Jonna Varsa

FN:s konvention om barnets rättigheter fyller 30 år den 20 november! Alla barn och vuxna skall känna till och förstå barns rättigheter. Detta kan vi tillsammans bidra till genom att dela information och öka kunskapen kring dem under barnrättsveckan och resten av året.

FN:s konvention om barnets rättigheter fyller 30 år den 20 november! Det betyder att barn har haft egna mänskliga rättigheter i 30 år. Detta vill vi fira med er. Genom att tillsammans stärka barns rättigheter i våra familjer, skolor, fritidsverksamheter och organisationer bidrar vi till en mer rättvis värld för alla barn.

Alla barn och vuxna skall känna till och förstå barns rättigheter. Detta kan vi tillsammans bidra till genom att dela information och öka kunskapen kring dem under barnrättsveckan och resten av året.

Rädda Barnen har mycket material och information kring barnkonventionen och hur man kan jobba för barns rättigheter med olika barn- och ungdomsgrupper. Kontakta oss gärna om du vill jobba med barn rättigheter och vi kan hjälpa dig att hitta passande material!

Kontakt: Barnkonventionsansvarig Jonna Varsa,
[email protected], 0457 344 8483

P.S. Under Barnrättsveckan ordnar vi också Barnrättskalas på stadsbiblioteket och Rädda Barnens höstmöte med föreläsning med Barnens Internet. Varmt välkommen med!

Tips om material

Veckan för barnets rättigheter

Barnrätt för alla

  • Kostnadsfritt och lättläst material och metoder för att lära ut om barnkonventionen

Lyssna.nu

  • Pedagogiska material om barnets rättigheter för olika åldrar. T.ex. värderingsövningar, filmer, texter och uppgifter som du kan använda som de är eller anpassa och kombinera.

Fler artiklar

Socialt utsatta barn
Familjehemshelg 2026

Familjehemshelg 2026

Vi vet att personer med liknande erfarenheter mår bra av att träffa varandra- det gäller både barn och vuxna. Vi vet också att ni Finlandssvenska familjehem bor långt ifrån varandra. Så vi vill erbjuda er möjligheten att träffas. Dessutom hoppas vi kunna skämma bort er lite, så ni får ladda era batterier inför hösten!

Allmänt
Välkommen på vårmöte onsdag 25 mars 2026

Välkommen på vårmöte onsdag 25 mars 2026

Vårmöte och föreläsning på tema barn som anhöriga onsdag 25 mars 2026 kl. 19-21.00

Socialt utsatta barn
Ninni-sommarläger 2026

Ninni-sommarläger 2026

Ninni-läger är för barn och ungdomar som har erfarenhet av att en vuxen i familjen mår psykiskt dåligt, dricker för mycket eller har ett annat beroende. På Ninni-läger får du träffa andra som har liknande erfarenheter, göra roliga saker och äta god mat. I år ordnar vi läger i Gregersö lägergård som vanligt. Men obs att årets läger hålls i augusti.