Hem > Artiklar > Allmänt > Välkommen på höstmöte 2024
Publicerat: 23 oktober 2024

Välkommen på höstmöte 2024

Höstmöte inleds med fika och stadgeenliga ärenden med behandling av budget och verksamhetsplan och tar ställning till valberedningens förslag av styrelse för år 2025. Anmäl dig här eller sänd en e-post till [email protected]

Välkommen på höstmöte onsdag 27 november 2024

Höstmöte inleds med stadgeenliga ärenden där vi behandlar budget och verksamhetsplan och tar ställning till valberedningens förslag till styrelse för år 2025.

Höstmötet gästas av vicelantråd Annika Hambrudd som är Ålands första minister med särskilt ansvar för barnrättsfrågor. Hon kommer att reflektera över sitt första år som barnrättsminister och sedan finns möjlighet till dialog kring barnrättsfrågor.

Rädda Barnens valprogram är grunden i föreningens påverkansarbete, men idén är att deltagarna på höstmötet även kan lyfta frågor/funderingar/förslag till barnrättsministern.

Anmäl dig senast 25 november så vi kan planera utrymme och serveringen.
Plats: Rädda Barnens lokal på Köpmansgatan 10 i Mariehamn.
Möjlighet finns att delta digitalt med viss begränsning i tekninken. Sänd då en e-post till [email protected]
Tid: Kl. 18-20.00

Kvällen är gratis och öppen för alla intresserade, medlemmar och blivande medlemmar.

Bilagor:

Anmälan till höstmöte 2024

  • Vi skickar bekräftelse via e-post.
  • Om du har andra önskemål gällande t.ex. tillgänglighet kan du skriva det ovan.

Fler artiklar

Socialt utsatta barn
Välkommen med i våra Ninni-grupper!

Välkommen med i våra Ninni-grupper!

"Jag kan vara ärlig och veta att jag inte är ensam" säger en tidigare deltagare. Ninni-verksamheten finns för barn och tonåringar (10-17 år) som har erfarenhet av att en vuxen i familjen mår dåligt eller har ett beroende. Höstens grupper startar i september. Vill du också komma med? Ta kontakt med Janina på Rädda Barnen om du har frågor eller är intresserad.

Barnkonventionen
Ett stort tack till barnkonventionspiloterna 2025!

Ett stort tack till barnkonventionspiloterna 2025!

Barnkonventionspiloterna 2025 träffade 112 barn och unga och främjade ett mer barnvänligt Åland!

Socialt utsatta barn
Föreläsning ”Vuxna i barnets liv – om att upptäcka och stötta barn i utsatthet”

Föreläsning ”Vuxna i barnets liv – om att upptäcka och stötta barn i utsatthet”

Anmäl dig till föreläsning med Rebecca Svensson, socionom inom socialtjänsten med egen erfarenhet av att växa upp med missbrukande föräldrar där psykisk ohälsa och våld förekom.