Hem > Artiklar > Allmänt > Stöd för barnfamiljer på Åland under coronaepidemin
Publicerat: 08 april 2020

Stöd för barnfamiljer på Åland under coronaepidemin

Med anledning av coronaepidemin kommer Rädda Barnen under en period att utöka vårt stöd till utsatta barnfamiljer som just nu har det svårt att få ihop vardagsekonomin.

Tack vare vår barnfond och stöd från Rädda Barnen Finland har vi nu denna möjlighet. Stödet ges i form av presentkort på mat och hygienartiklar till barnfamiljer som lever i ekonomisk utsatthet.

Ditt bidrag behövs

Vi hoppas att du vill hjälpa oss att stödja barn som lever i familjer som just nu har svårt att få ihop vardagsekonomin.

Läs mer om hur du kan bidra.

Lever du eller någon du känner i ekonomisk utsatthet?

Ansök om vårt matstöd här. 

Fler artiklar

Barnkonventionen
Ett stort tack till barnkonventionspiloterna 2025!

Ett stort tack till barnkonventionspiloterna 2025!

Barnkonventionspiloterna 2025 träffade 112 barn och unga och främjade ett mer barnvänligt Åland!

Socialt utsatta barn
Föreläsning ”Vuxna i barnets liv – om att upptäcka och stötta barn i utsatthet”

Föreläsning ”Vuxna i barnets liv – om att upptäcka och stötta barn i utsatthet”

Anmäl dig till föreläsning med Rebecca Svensson, socionom inom socialtjänsten med egen erfarenhet av att växa upp med missbrukande föräldrar där psykisk ohälsa och våld förekom.

Allmänt
Var får ungdomar hjälp?

Var får ungdomar hjälp?

Alla barn har rätt att må bra, men det är inte alltid lätt att hitta hjälp när du mår psykiskt dåligt. Årets barnkonventionspiloter har samlat information om vart ungdomar kan vända sig när de mår dåligt.