Hem > Artiklar > Allmänt > Remissvar gällande distansundervisning i grundskolan
Publicerat: 21 augusti 2020

Remissvar gällande distansundervisning i grundskolan

Insänd 20.8 till Ålands landskapsregering. Tillsammans med rättighetsbärarna (barnen) har Rädda Barnen på Åland granskat och gett svar på den remiss från ÅLR som berör distansundervisningen i grundskolan.

Rädda Barnen på Åland har i olika skeden i den process som nu pågår för att ta fram nya styrdokument för barnomsorg och grundskola givit utlåtanden i form av barnkonsekvensanalys, medverkan i sakkunniggrupp, remissvar och höranden. Vi vill inledningsvis lyfta fram dessa dokument där vi som barnrättsorganisation har tagit avstamp i FNs konvention om barnets rättigheter[1], fortsättningsvis i detta remissvar omnämt som barnkonventionen, för att sätta fokus på barn och barns rättigheter.

Rädda Barnen är politiskt och religiöst obundna och har barnkonventionen som grund i allt vårt arbete. Vårt uppdrag som barnrättsorganisation vid yttranden och i remissvar är att sätta fokus på barn och barns rättigheter.

I detta remissvar gällande distansundervisning väljer vi att lyfta fram rättighetsbärarna, dvs barnens[2] erfarenhet från distansundervisningen. Vi har i olika sammanhang tagit del av barns erfaranheter genom diskussionsmöten och genom Rädda Barnen Finlands enkät om barns upplevelser under coronapandemin.

Ta del av remissvaret här. 

Ta del av tidigare remissvar som finns samlade här.

——————

[1] Den 25 mars 1991 antog det åländska parlamentet den finländska anslutningen till FN:s konvention om barnets rättigheter.

[2] Definitionen av barn enligt barnkonventionen är alla under 18 år.

Fler artiklar

Barnkonventionen
Ett stort tack till barnkonventionspiloterna 2025!

Ett stort tack till barnkonventionspiloterna 2025!

Barnkonventionspiloterna 2025 träffade 112 barn och unga och främjade ett mer barnvänligt Åland!

Socialt utsatta barn
Föreläsning ”Vuxna i barnets liv – om att upptäcka och stötta barn i utsatthet”

Föreläsning ”Vuxna i barnets liv – om att upptäcka och stötta barn i utsatthet”

Anmäl dig till föreläsning med Rebecca Svensson, socionom inom socialtjänsten med egen erfarenhet av att växa upp med missbrukande föräldrar där psykisk ohälsa och våld förekom.

Allmänt
Var får ungdomar hjälp?

Var får ungdomar hjälp?

Alla barn har rätt att må bra, men det är inte alltid lätt att hitta hjälp när du mår psykiskt dåligt. Årets barnkonventionspiloter har samlat information om vart ungdomar kan vända sig när de mår dåligt.