Hem > Artiklar > Allmänt > Jobba som barnkonventionspilot i sommar 2023
Publicerat: 27 January 2023

Jobba som barnkonventionspilot i sommar 2023

Vi söker dig som brinner för att alla barn och unga ska ha det bra och att barns rättigheter ska värderas högt. Eftersom år 2023 är valår fokuserar vi speciellt på de frågor som unga tycker är viktiga och vill påverka!

Till sommaren 2023 erbjuder Rädda Barnen sommarjobb som “barnkonventionspilot” till sex ungdomar på Åland i åldern 14–17 år. Du som barnkonventionspilot kommer att jobba för att flera ska känna till barns rättigheter.

Under tiden som Barnkonventionspilot kommer du att få påverka ditt jobb och ta del av att: 

  • Ordna aktiviteter för barn/unga (om situationen tillåter) 
  • Lära sig och lära ut om barnkonventionen 
  • Tillverka informationsmaterial 

Sommarjobbet börjar måndagen den 12.6. och slutar fredagen den 7.7.2023, lönen är 1213/månaden (12.6-7.7.2023), arbetstid är 80% (29h/vecka).

När vi väljer barnkonventionspiloter vill vi ha en spridning av unga med olika bakgrund och livserfarenheter. Det kan exempelvis handla om språkkunskap, intressen, funktionsvariation, geografisk hemvist, bakgrund, kön och könstillhörighet. Du behöver inte kunna barnkonventionen för att söka sommarjobbet, utan som barnkonventionspilot får du en unik chans att arbeta med att både lära dig och lära andra om barnkonventionen och barns rättigheter. 

Tänker du söka jobbet som barnkonventionspilot?

Anmäl dig till vårt digitala utbildningstillfälle och till rekryteringsworkshop. Vi ordnar inga intervjuer inför sommarjobbet, workshopen är en del av rekryteringen. Förutom skriftlig ansökan behöver vi alltså också träffa (fysiskt eller digitalt) dig som ansöker jobbet.Se mer info och anmäl dig här senast den 7 mars.

När du har deltagit i rekryteringsworkshop kan du ansöka om jobbet här. Vi rekommenderar att du skickar din ansökan efter du har deltagit i workshopen eftersom vi kommer att diskutera ansökan under workshopen. Sista ansökningsdatumet är 14.03.2023. Vi hör av oss till alla som ansökt.

Om du vill veta mer kontakta oss eller skicka snap: 

Tanja Rönnberg
Tel: +358 (0)40 721 1133
E-post:
[email protected] 

Jonna Varsa
Tel: +358 (0)457 344 8483
E-post:
[email protected]

Snapchatraddabarnenax

Fler artiklar

Socialt utsatta barn

Familjehemsläger 8-10.9.2023

Träffa andra barn och vuxna i liknande situation, ät gott, lek och vila. Programmet, som anpassas enligt deltagarna, består av gemensamma aktiviteter, gruppträffar kring temat familjevård för vuxna och barn, god mat & fika, samt fritid med möjligheter att bada i bastu & i badtunna, simma vid simstrand om vädret tillåter, delta i bollspel och pyssel med mera. 

Läs mer
Allmänt

Rädda Barnen Finlands riksdagsvalprogram 2023

Barnrättsfrågor är viktiga valfrågor.

Läs mer
Socialt utsatta barn

Välkommen på våra Ninni-läger

Ninni– läger är roliga sommarläger med många aktiviteter och god mat. Ninni–läger är för dig som har eller har haft en vuxen i familjen som dricker för mycket, tar droger eller mår psykiskt dåligt. Då en vuxen är sjuk påverkar det alla i familjen. På Ninni–läger får du träffa andra i din ålder som har liknande erfarenheter.

Läs mer