Hem > Artiklar > Socialt utsatta barn > Hur upplever placerade barn och unga i Finland, och på Åland, sin välfärd och den service de får?
Publicerat: 25 mars 2021

Hur upplever placerade barn och unga i Finland, och på Åland, sin välfärd och den service de får?

Som en del av undersökningen Hälsa i skolan våren 2019 ställdes för första gången särskilda frågor till barn och unga som växer upp utanför föräldrahemmet.  Målet var att skapa en forskningsbaserad bild av barnens och de ungas situation och utifrån den föreslå åtgärder för att stärka förverkligandet av placerade barns rättigheter samt öka deras välfärd. Resultaten om de placerade barnens situation kom ut år 2020 i oktober i form av ett värdefullt diskussionsunderlag där endast sammanfattningen är på svenska.

Rädda Barnen Åland vill synliggöra de här viktiga resultaten på svenska.

Här finns vår fria sammanfattning och översättning av valda och begränsade delar av rapportens text och uppgifter ur bilagor till den.

Diagrammen finns inte i originalet utan är gjorda av Rädda Barnen. Skulle något fel smugit sig in ber vi om ursäkt och vi hänvisar till originaluppgifter som finns i den finskspråkiga rapporten: https://www.julkari.fi/handle/10024/140595. (Riikka Ikonen, Pia Eriksson, Tarja Heino.Sijoitettujen lasten ja nuorten hyvinvointi ja palvelukokemukset Kouluterveyskyselyn tuloksia. Työpaperi 35/2020).

Rädda Barnen på Åland arbetar med stöd av stiftelsen Bensow med att främja svenskspråkig familjevård.

Fler artiklar

Allmänt
Julgåva 2025

Julgåva 2025

En julgåva som gör skillnad för barn på Åland ❤️

Allmänt
Ungdomsforum om trygghet den 9 december kl 15:30

Ungdomsforum om trygghet den 9 december kl 15:30

Är du 16-20 år? Kom och snacka om vad som gör dig trygg – eller otrygg – på Åland!

Allmänt
Välkommen på höstmöte onsdag 26 november 2025

Välkommen på höstmöte onsdag 26 november 2025

Höstmöte inleds med stadgeenliga ärenden där vi behandlar budget och verksamhetsplan och tar ställning till valberedningens förslag till styrelse för år 2026.