Hem > Artiklar > Socialt utsatta barn > Välkommen med i våra Ninni-grupper!
Publicerat: 21 augusti 2025

Välkommen med i våra Ninni-grupper!

"Jag kan vara ärlig och veta att jag inte är ensam" säger en tidigare deltagare. Ninni-verksamheten finns för barn och tonåringar (10-17 år) som har erfarenhet av att en vuxen i familjen mår dåligt eller har ett beroende. Höstens grupper startar i september. Vill du också komma med? Ta kontakt med Janina på Rädda Barnen om du har frågor eller är intresserad.

Hösten 2025 startar nya grupper. Vi har Ninni-Kompis för 10-13 åringar och Ninni-Samtal för 13-17 åringar. De två grupperna träffas hos Rädda Barnen först varje vecka för att lära känna varandra och sen varannan vecka.  Så finns också gruppen Ninni-Stöd, som träffas hos Fältarna. Ninni-Stöd är för 13 år och äldre som redan gått i någon av de andra Ninni-grupperna men som gärna är kvar i Ninni.

Att delta i Ninni är alltid gratis. I grupperna blandar vi kul med allvar och vi fikar alltid gott!

Läs mer

Fler artiklar

Barnkonventionen
Ett stort tack till barnkonventionspiloterna 2025!

Ett stort tack till barnkonventionspiloterna 2025!

Barnkonventionspiloterna 2025 träffade 112 barn och unga och främjade ett mer barnvänligt Åland!

Socialt utsatta barn
Föreläsning ”Vuxna i barnets liv – om att upptäcka och stötta barn i utsatthet”

Föreläsning ”Vuxna i barnets liv – om att upptäcka och stötta barn i utsatthet”

Anmäl dig till föreläsning med Rebecca Svensson, socionom inom socialtjänsten med egen erfarenhet av att växa upp med missbrukande föräldrar där psykisk ohälsa och våld förekom.

Allmänt
Var får ungdomar hjälp?

Var får ungdomar hjälp?

Alla barn har rätt att må bra, men det är inte alltid lätt att hitta hjälp när du mår psykiskt dåligt. Årets barnkonventionspiloter har samlat information om vart ungdomar kan vända sig när de mår dåligt.