Hem > Artiklar > Socialt utsatta barn > Lyssna på oss! Träffar för ungdomar med erfarenhet av att bo i familjehem
Publicerat: 19 oktober 2020

Lyssna på oss! Träffar för ungdomar med erfarenhet av att bo i familjehem

Rädda Barnen ordnar träffar för ungdomar. Den 14.11 kl. 11-14 vill vi erbjuda dig och andra ungdomar som har erfarenheter av att vara placerad i familjehem en möjlighet att träffas. Den 15.11 kl. 11-14 erbjuder vi en likadan träff för dig som är syskon i ett familjehem. Också om du redan flyttat ut är du välkommen!

Visste du att över 30 barn och unga bor i ett nytt hem, i ett familjehem på Åland? Och i familjehemmen bor många syskon!

  • Rädda Barnen ordnar träffar för ungdomar. Nu vill vi erbjuda dig och andra ungdomar som har erfarenheter av att bo i familjehem en möjlighet att träffas. Också om du redan flyttat ut är du välkommen!
  • Vi jobbar också för att lyfta barns röster. Vi behöver din hjälp för att berätta för vuxna på Åland och i FN (Förenta Nationerna) om vad som är viktigt och bra för unga på Åland!

Vi har planerat att prata om familjen och olika familjer, om att må bra och om att vara delaktig (få information och få säga sin åsikt). Kommer det upp annat gruppen hellre vill prata om så gör vi det.

  • Kom som du är! Ingen förkunskap behövs.
  • Avslappnade diskussioner som du väljer själv om du vill delta i eller bara lyssna på.
  • Du väljer själv om du vill dela med dig av egna erfarenheter.
  • Vi kommer överens tillsammans om vad vi berättar vidare och du är alltid anonym.

Träff för dig som har erfarenhet av att vara placerad i familjehem 

När? Lördag den 14 november kl 11.00-14.00
För vem? Ungdomar ca 13 år – 20 år
Vilken tid? Kl. 11-14 med lunchpaus
Var? Mariehamn.

Träff för dig som har erfarenhet av att vara syskon i familjehem

När? Söndag den 15 november kl 11.00-14.00
För vem? Ungdomar ca 13 år – 20 år
Vilken tid? Kl. 11-14 med lunchpaus
Var? Mariehamn

Ledare på träffen är Janina och Jonna från Rädda Barnen.

Milo 19 år från Helsingfors kommer också att vara med oss och bidra med sina erfarenheter. Om det inte är möjligt pga coronasituationen så träffar vi Milo digitalt.

Anmäl dig senast den 1 november på denna länk.

Att delta i träffen kostar inget. Vi bjuder på lunch och fika.

Har du frågor eller vill anmäla dig direkt till Janina går det också bra: +358 40 6723 327, [email protected]

Arrangeras av Rädda Barnen på Åland med stöd av Stiftelsen Bensow

Fler artiklar

Allmänt
Välkommen på vårmöte onsdag 25 mars 2026

Välkommen på vårmöte onsdag 25 mars 2026

Vårmöte och föreläsning på tema barn som anhöriga onsdag 25 mars 2026 kl. 19-21.00

Socialt utsatta barn
SPARA DATUM Ninni-sommarläger 2026

SPARA DATUM Ninni-sommarläger 2026

Ninni-läger är för barn och ungdomar som har erfarenhet av att en vuxen i familjen mår psykiskt dåligt, dricker för mycket eller har ett annat beroende. På Ninni-läger får du träffa andra som har liknande erfarenheter, göra roliga saker och äta god mat.

Barnkonventionen
Träff om barnrättspolitik på Åland – uppföljning av Rädda Barnens valprogram

Träff om barnrättspolitik på Åland – uppföljning av Rädda Barnens valprogram

Rädda Barnen Åland bjuder in till en träff med fokus på uppföljning av Rädda Barnens valprogram och en dialog om aktuell barnrättspolitik på Åland.